30ti denní (anglická) VÝZVA

Copak 30 – i jeden den může být velká výzva (zvlášť když je zrovna rodičák). Možná, že jste jako rodiče ze školy odcházeli s předsevzetím, které chcete začít plnit ještě před Silvestrem …

Chce to plán. A vůbec nejlepší by bylo, kdyby se ten plán stal zvykem. Jenže získat návyk může trvat různou dobu. Zhruba něco mezi 18 a 66 dny. Možná proto se 30 dní zdá jako dobrý nápad.

Ale kde výzva začíná?

Jestli už používáte nějakou učebnici, je na ní obvykle úroveň napsaná (nebo Vám to řekne pí. učitelka). Tak například učebnice na ZŠ jsou obvykle na úrovních A1 a A2 – takže “beginner” a “elementary” (podle mezinárodní klasifikace). Ale jestli se chcete přidat také a neznáte svou momentální úroveň, zkuste test.

Následující třicetidenní anglická výzva je vlastně návod, který si sami vytvoříte podle Vaší úrovně.

“Skoč, křídla roztáhneš cestou.” (Ray Bradbury)

Tady si můžete naplánovat svou výzvu na každý týden zvlášť (nevypadá to pak tolik hrozivě 🙂 )

List z kalendáře

Zdroje informací

Už znáte úroveň své učebnice. Angličtina to ale není jen učebnice. Mnoho lidí například lépe anglicky čte než slyší. Takže si raději ještě otestujte poslech (beginner, elementary, pre-intermediate, intermediate). Poslouchejte 2x, bez čtení přepisu (transcript), pak následuje pár otázek pod poslechem. Zkuste i čtení (elementary, pre-intermediate, intermediate). Zvládáte všechno na té úrovni, kterou má Vaše učebnice? Gratuluji.

Jestli jste v něčem uspěli na méně než 60%, zvolte si jednodušší úroveň. Např. když máte 50% ve cvičení na úrovni pre-intermediate, zkuste ještě chvíli trénovat na úrovni elementary. Jestli Vám ale cvičení připadala moc jednoduchá, pak máte na víc. Zvolte si úroveň vyšší než je učebnice.

Hurá! Teď už víte jak čtete a slyšíte anglicky. Jak umíte gramatiku a slovíčka, víte sami dost dobře.

Základní gramatiku si můžete stáhnout. Zkuste tato cvičení, která v učebnicích nenajdete. Pomoc se slovíčky se také hodí.

A teď už se do toho konečně pustíme

Den 1 6

Každý den maximálně 10 – 15 minut jenom angličtiny. Nejlépe bude, když dítěti ten mobil odnesete. Ne, skutečně ho nenechávejte ani ve stejné místnosti – pokušení je veliké … a každé vyrušení znamená ztrátu soustředění na několik minut.

Milí rodiče, odpočiňte si, dejte si třeba kávičku a zůstaňte sedět u potomka. Nemusíte pomáhat – jen tam buďte. Uděláte pro dítě hodně …

Úkoly dítěti stanovte podle jeho potřeb (a podle výsledků testů).

Takže například každý den si vyberte:

1 poslechové cvičení Vaší úrovně (viz. zdroje výše) poslechněte si 2x a pokud nejste spokojeni s výsledkem, poslechněte si ho ještě jednou s přepisem (transcript) a pak kolikrát chcete bez přepisu – zkrátka dokud to neuslyšíte. Nemusíte rozumět úplně všemu, co slyšíte.

plus

1 cvičení na problematickou gramatiku. Stačí na tomto blogu zadat jméno gramatiky do vyhledávače, nebo použijte zdroje výše. Postupně si můžete i procvičovat zatím probranou gramatiku.

plus

1 sadu slovíček, která právě probíráte a postupně také slovíčka z lekcí, které jste zatím probrali.

ALE jestli máte domácí úkol od angličtinářky, nemusíte ten den už nic jiného do angličtiny dělat (i když … neuškodilo by to). Pokud by cvičení přesáhla 15 minut/den, nemusíte jich dělat tolik. I když …

To je práce na asi 5 dní, takže je dost času i na opakování …

Zvládli jste alespoň udržet pozornost a nenechat se rušit třeba mobilem? Tak to samo už si každý den zaslouží odměnu. Vyberte něco, co Vaše potomky skutečně potěší. A myslete i na sebe. Protože začátky jsou nejtěžší.

Den 7 – odpočíváme, motivujeme (třeba tričkem), odměňujeme (se)

Označujeme splněné úkoly.

Den 8 – 13

Každá výzva má smysl jen tehdy, když si ji zvětšujeme. A proto si denní dávku prodlužte na 15 – 20 min., během kterých se zase nenechte ničím rušit od angličtiny (po minulém týdnu už by „absťák“ měl být slabší).

1 poslechové cvičení/den

1 cvičení na gramatiku

1 čtení (zdroj – viz. odkaz výše)

V případě, že máte mezery ve slovíčkách, ať si je dítě zopakuje (zdroje výše).

Nezapomeňte prosím potomka každý den něčím menším odměnit. A Vy si to také zasloužíte (Vy rozhodně něco většího).

Den 14 – odpočíváme, motivujeme, odměňujeme (se)

Když nemůžeš, přidej víc …

Den 15 – 20

Možná už jste trochu unavení, ale už byste mohli začít pozorovat zlepšení (i když se to možná zatím neukázalo ve škole). Utrhnout dítě od mobilu na cca 20 minut by už touto dobou také mohlo být jednodušší … (pokud jste tedy ustáli negativní reakce svých malých „závisláčků“). A když ne, alespoň jste získali představu, co práce to dá učitelům …

1 poslechové cvičení a možná, že už ani nepotřebujete vidět přepis. Pokud už došlo cvičení na Vaší původní úrovni,a nebo už se nudíte, zkuste cvičení na vyšší úrovni. Např. jestli jste začali na „elementary“, zkuste „pre-intermediate“.

1 cvičení na gramatiku, která zatím dělá problémy (starší nebo nová).

1 čtení

Opakování slovíček.

Nezapomeneme potomka každý den něčím menším odměnit. A Vy si to také zasloužíte.

Den 21 – odpočíváme, motivujeme, odměňujeme (se)

Čokoláda za odměnu

Den 22 – 27

Pokud už Váš potomek zaznamenal zlepšení (což Vám stejně neřekne, protože by Vám dal za pravdu), možná ho už nebudete muset ani tolik nutit. Každopádně z 20 minut raději neslevujte.

1 poslechové cvičení

1 cvičení na gramatiku

1 čtení, zkuste třeba i toto a nebo toto. Není to snadné, ale angličtina je to pěkná a stačí, když pochopíte smysl. Navíc si můžete sami vybrat téma.

Nezapomeňte prosím potomka každý den něčím menším odměnit. (Motivovat je jenom tím, že se jim to jednou bude hodit, skutečně nefunguje.) A nezapomněli jste se také (hodně) odměnit?

Den 28 – odpočíváme, motivujeme, odměňujeme (se)

Den 29 – 30

Minimálně 20 minut nerušené angličtiny. Předpokládám, že ve škole už probíráte novou lekci, takže:

1 poslechové cvičení

1 cvičení na gramatiku, kterou zrovna berete

1 cvičení na slovíčka z aktuální lekce v učebnici. Ano, každý den ta stejná, aby se to otisklo do paměti.

V případě, že máte mezery, opakujte si.

Každodenní odměna (pro všechny účastníky).

Vím, že dodržet tuhle výzvu je skutečně těžká práce. Navíc při ní musíte překonat nejen svou únavu, ale i potomkovu nechuť (a možná i pubertu).

Na konci Vás asi ani nečeká poděkování od potomka. Může Vás ale hřát pocit, že víc jste pro úspěch udělat nemohli a nic si nebudete muset vyčítat.

A navíc si právem můžete říci JSEM SUPERHRDIN(K)A !!! (protože jste zachraňovali 30 dní – co je proti tomu jednorázová akce Supermana, Batmana …)

Hrdinové

A zasloužíte si:

Pohár pro vítěze

Jestli jste to zvládli a poznali výsledky, ráda si o tom přečtu na FB Anglinaplus.

Tak ať se daří …

Malvína

By with No Comments 1

Related Posts

No posts were found for display

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: