30ti denní (anglická) VÝZVA

A proč zrovna 30ti denní výzva? Protože udělat si z něčeho zvyk, může zabrat něco mezi 18 a 66 dny. Takže 30 dní teď už nezní tak hrozivě … co?

Ale kde výzva začíná?

Chce to plán. A vůbec nejdůležitější je zjistit, jak na tom právě teď jsme. Takže to chce test, ať se máme od čeho odrazit. A po tomhle testu na časy možná zjistíte, že to nebude trvat ani 30 dní … nebo se zkusíte otestovat s nápovědou?

Ale možná, že už nějakou učebnici používáte, takže úroveň už je zřejmá. Tak například učebnice na ZŠ jsou obvykle na úrovních A1 a A2 – takže „beginner“ a „elementary“ a pak už je to „pre-intermediate“, neboli B1 atd.

cesta

Takže úroveň už je jasná? Jenže testy jsou hlavně na gramatiku. A umět anglicky … to chce trochu víc.

Hodně lidí třeba rozumí všemu, co čtou, ale prostě anglicky neslyší. Tak schválně … zkuste si POSLECH na úrovni, která vyšla v testu:

(A1 beginner, A2 elementary, B1 pre-intermediate, B2 intermediate). Zkuste si vybrat, 2x poslechnout bez čtení přepisu (transcript) a naklikat pár odpovědí.

A někdo si zase myslí, že mu jde ČTENÍ a přitom možná nerozumí smyslu. Zkusíme to? A2 elementary, B1 pre-intermediate, B2 intermediate

Tak jak … je to všechno na stejné úrovni? Tak to je super! A když ne, víme kde začít.

A vůbec … jestli nějaká část vyšla na méně než 50%, pak by výzva měla začít na nižší úrovni. Např. když máme 40% ve cvičení na úrovni pre-intermediate, zkusíme ještě chvíli trénovat na úrovni elementary.

A nebo to snad bylo moc snadné? Tak to chce jít na vyšší úroveň, protože je jasné, že máme na víc … (takže třeba z pre-intermediate na intermediate).

A teď krutá pravda … bez znalosti GRAMATIKY, hlavně anglických časů (tahák k vytištění) to zkrátka nejde. A SLOVÍČKA? To zvládnete hravě!

A vyberte si TRÉNINK (úroveň A2, B1) ve cvičeních, která jsem udělala podle učebnic pro základní školy (takže na sebe navazují slovíčka a gramatika konkrétní lekce).

Protože taková cvičení v učebnicích zkrátka chybí.

Následující třicetidenní anglická výzva je vlastně návod, který si sami vytvoříte podle Vaší úrovně – třeba z linků nahoře.

Tak si to hodíme na papír, ať máme kam dělat fajfky .. nejlépe na každý týden zvlášť (nevypadá to pak tolik hrozivě 🙂 )

Anglina+ výzva

Takže plán už máme, teď už ho stačí splnit 🙂

A jedeme!!!

Den 1 6

Každý den maximálně 10 – 15 minut jenom angličtiny. Nejlepší bude, když odnesete mobil do jiné místnosti. Ne, skutečně ho nenechávejte ani ve stejném pokoji – pokušení je veliké … a každé vyrušení znamená ztrátu soustředění na několik minut.

Úkoly si stanovte podle potřeb (a podle výsledků testů).

Takže například každý den si vyberte:

1 poslechové cvičení Vaší úrovně (viz. zdroje výše) poslechněte si 2x a pokud nejste spokojeni s výsledkem, poslechněte si ho ještě jednou s přepisem (transcript) a pak kolikrát chcete bez přepisu – zkrátka dokud to neuslyšíte. Nemusíte rozumět úplně všemu, co slyšíte.

plus

1 cvičení na problematickou gramatiku. Stačí na tomto blogu zadat jméno gramatiky do vyhledávače, nebo použijte zdroje výše. Postupně si můžete i procvičovat zatím probranou gramatiku.

plus

1 sadu slovíček (z učebnice, nebo ze zdroje nahoře) a nezapomeneme ani na slovíčka, co už jsme brali.

ALE jestli máte domácí úkol od svojí angličtinářky, nebo cvičení už přesahuje 15 minut, máme pro dnešek hotovo, ať to na začátku nepřepálíme …

To je práce na asi 5 dní, takže je dost času i na opakování …

Zvládli jste alespoň udržet pozornost a nenechat se rušit třeba mobilem? Tak to samo už si každý den zaslouží odměnu. Vyberte něco, co Vás skutečně potěší. Nezapomeňte, začátky jsou nejtěžší.

Den 7 – odpočíváme, motivujeme (třeba tričkem), odměňujeme (se)

Anglická výzva hotova

Den 8 – 13

Každá výzva má smysl jenom když si ji zvětšujeme. A proto si denní dávku prodlužte na 15 – 20 min., během kterých se zase nenechte ničím rušit od angličtiny (po minulém týdnu už by „absťák“ měl být slabší).

1 poslechové cvičení/den

1 cvičení na gramatiku

1 čtení (zdroj – viz. odkaz výše)

V případě, že máte mezery ve slovíčkách, mrkněte na ně ještě (zdroje výše).

Nezapomeňte se prosím každý den něčím menším odměnit.

Den 14 – odpočíváme, motivujeme, odměňujeme (se)

Když nemůžeš, přidej víc …

Den 15 – 20

Možná už jste trochu unavení, ale už byste mohli začít pozorovat zlepšení (i když se to možná zatím neukázalo ve škole). Utrhnout se od mobilu na cca 20 minut by už touto dobou také mohlo být jednodušší

Nezapomeneme, že tahle výzva znamená každý den se něčím menším odměnit.

1 poslechové cvičení a možná, že už ani nepotřebujete vidět přepis. Pokud už došlo cvičení na Vaší původní úrovni, a nebo už se nudíte (to je super), zkuste cvičení na vyšší úrovni. Např. jestli jste začali na „elementary“, zkuste „pre-intermediate“.

1 cvičení na gramatiku, která zatím dělá problémy (starší nebo nová).

1 čtení

Opakování slovíček.

Den 21 – odpočíváme, motivujeme, odměňujeme (se)

Anglická výzva odměna

Den 22 – 27

Pokud už jste zaznamenali zlepšení, možná se už nebudete muset ani tolik nutit. Každopádně z 20 minut raději neslevujte.

1 poslechové cvičení

1 cvičení na gramatiku

1 čtení, zkuste třeba i toto a nebo toto. Není to snadné, ale angličtina je to pěkná a stačí, když pochopíte smysl. Navíc si můžete sami vybrat téma.

Nezapomněli jste se každý den něčím odměnit? Třeba i větším, když jste to zatím vydrželi …

Den 28 – odpočíváme, motivujeme, odměňujeme (se)

Den 29 – 30

Minimálně 20 minut nerušené angličtiny.

KAŽDODENNÍ odměna NUTNÁ!!!

1 poslechové cvičení

1 cvičení na gramatiku

1 cvičení na slovíčka.

V případě, že máte mezery, opakujte si.

Vím, že dodržet tuhle výzvu je skutečně těžká práce. Navíc při ní musíte překonat nejen svou únavu a touhu prokrastinovat.

A proto si právem můžete říci JSEM SUPERHRDIN(K)A !!! Dokázal(a) jste totiž bojovat 30 dní !!!

Co je proti tomu jednorázová akce Supermana, Batmana …

Anglická výzva vítězové

A zasloužíte si:

výzva hodnocení

Jestli jste to zvládli a poznali výsledky, ráda si o tom přečtu na FB Anglinaplus.

To be continued?

error: